23.01.2023

Spedytor – kto to? Czym się zajmuje?

Spedycja to jeden z działów branży TSL, który zajmuje się organizowaniem całego łańcucha dostaw. Stanowisko spedytora wiąże się nie tylko z wysoką odpowiedzialnością, ale i często dużym stresem oraz załatwianiem wielu formalności. Tak naprawdę losy całego transportu zależą w główniej mierze od spedytorów. Praca w spedycji wymaga przede wszystkim dużego skupienia. Spedycja to nie tylko przemieszczanie się towarów, ale i ich pakowanie oraz segregacja. Dzięki branży TSL możemy cieszyć się różnorodnością ładunków i zasobów na całym świecie, nawet z tych najbardziej odległych zakątków globu. Praca w spedycji może przyjmować wiele form oraz różne obowiązki spedytora mogą być mu powierzane, w zależności od ustalonych wcześniej z firmami zasad.

Kim jest spedytor? Definicja

Spedytor jest jednym z członków branży TSL, który odpowiedzialny za nadzór i organizację wszystkich działań spedycji międzynarodowych oraz krajowych. Obowiązki spedytora krążą wokół zapewnienia przewozu towarów w sposób i w terminie określonym przez klienta. Cechy dobrego spedytora to przede wszystkim poczucie odpowiedzialności, dokładność, zaangażowanie oraz punktualność. Niedopuszczalne są jakiekolwiek błędy związane ze złym obraniem trasy, spóźnieniami transportowymi, czy też uszkodzeniem albo zaginięciem towarów. Spedytor powinien również przewidzieć wszelkie scenariusze mogące znacząco wpłynąć na obniżenie jakości transportu i wiedzieć, jak im zapobiec. Spedytor przede wszystkim jest odpowiedzialny za prawidłową komunikację z przewoźnikami oraz klientem.

Jaki jest zakres obowiązków spedytora?

Zawód spedytora to jasno określone obowiązki, w których nie ma miejsca na nawet najdrobniejsze pomyłki. Dokładnie określona lista zadań wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza że to od spedytorów zależy czy towar dotrze z jednego punktu do drugiego we właściwym czasie i w stanie nienaruszonym. Oprócz samej organizacji przewozu ładunków spedytor zajmuje się również wystawianiem wszystkich niezbędnych dokumentów takich jak faktury transakcji, umowy spedycyjne czy wystawianie listów przewozowych. Oprócz dokumentów zajmuje się również organizacją całego zabezpieczenia towarów, w tym ubezpieczeniem i kontrolą oraz naprawą wszelkich awarii, a co za tym idzie, informowaniem przewoźnika o wszystkich problemach. Pozyskiwanie klientów, odprawy celne, udzielanie informacji oraz przeładunek i rezerwacja biletów przewozowych to ostatnie z zadań spedytora, których wykonanie wymaga szczególnej dbałości o każdy szczegół.

Zawód spedytor – podsumowanie

Rozpoczęcie pracy w spedycji wydaje się nieosiągalne dla wielu osób. Chcąc zostać spedytorem, najlepiej rozpocząć szkolenie się od najwcześniejszych lat. Oznacza to, że pracę w spedycji warto poznać już na etapie szkoły średniej, wybierając kierunek związany z zawodem. Oprócz wykształcenia średniego często na stanowisko spedytora wymagane jest również wykształcenie wyższe, które można zdobyć kończąc studia związane z branżą TSL. Niestety nie ma konkretnego kierunku, przynajmniej nie na studiach pierwszego stopnia, który przygotowywałby głównie na stanowisko spedytora. Oprócz samego wykształcenia dostępne są również kursy spedycyjne, które oferują zapoznanie się z branżą oraz uzyskanie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodu.