23.06.2023

List przewozowy – co to jest i do czego służy?

List przewozowy to dokument służący do potwierdzenia zawarcia umowy przewozowej i dostarczenia towaru z jednego miejsca do drugiego. Zawiera informacje o nadawcy, odbiorcy, rodzaju towaru, ilości oraz warunkach dostawy.

Czym jest list przewozowy?

List przewozowy to jeden z najważniejszych dokumentów, który występuje w branży transportowej. Jest on pewnego rodzaju umową między przewoźnikiem a nadawcą, która potwierdza to, że przewoźnik odebrał paczkę oraz zobowiązał się doręczyć ją na wskazane miejsce. W trakcie transportu kierowca powinien cały czas mieć pod ręką oryginał listu przewozowego, który jest podstawą podczas wszelkich kontroli, zwłaszcza tych organizowanych przez służbę celną. Zawarte w nim informacje pozwalają określić wysokość opłat oraz jego prawdziwość. Całą zawartość dokumentu reguluje ustawa Prawa przewozowe. Choć list przewozowy nie jest jedynym rodzajem umowy, to warto go sporządzić przy każdym transporcie.

Co powinien zawierać list przewozowy?

W liście przewozowym znajdują się wszystkie informacje dotyczące przesyłki. 24 pola zawarte na liście muszą zostać wypełnione i zawierać wszystkie niezbędne elementy listu przewozowego, aby transport przebiegł bez żadnych komplikacji. W skład niezbędnych informacji wchodzi dane nadawcy, odbiorcy i przewoźnika, miejsce i datę wystawienia listy i przyjęcia towaru, miejsce wydania towaru, rodzaju towaru, sposób pakowania przesyłki, ilość, waga brutto, koszty wykonania przewozy, instrukcje przydatne podczas kontroli, informacje o ubezpieczeniu oraz oświadczenie, że przewóz jest zgodny z Konwencją. Choć wszystkie informacje muszą zostać zawarte, nie ma konkretnych informacji, w jaki sposób list przewozowy musi wyglądać, dlatego spora część firm stosuje różne szablony listów przewozowych, dzięki czemu łatwiej je rozróżnić.

Jakie są rodzaje listów przewozowych?

List przewozowy będzie się różnił w zależności od rodzaju transportu, jakim będzie podróżować nasza przesyłka. Rodzaje listów przewozowych są cztery:

  1. Listy przewozowe CIM i SMGS – generowane są w transporcie kolejowych międzynarodowym. Dzielą się one na dwa rodzaje listów przewozowych. Jedne, czyli CIM wykorzystywane są w na terenie Europy Zachodniej, natomiast SMGS na terenach Europy Wschodniej, a także dalej na wschód do krajów takich jak Chiny czy Indie. Szczegóły CIM dyktuje konwencja COTIF, a SMGS reguluje umowa o tej samej nazwie – SMGS 1951.
  2. List przewozowy AWB – dotyczy zawarcia umowy na transport lotniczy, która jest przy okazji zobowiązaniem do dostarczenia przesyłki. AWB dzieli się na HAWB oraz na MAWB i sporządzany jest w 3 egzemplarzach po jednym dla przewoźnika, nadawcy oraz odbiorcy.
  3. List CMR – międzynarodowy dokument, który potwierdza zawarcie umowy na transport przesyłki drogą lądową. Również sporządza się go w 3 egzemplarzach, a przewoźnik zobowiązany jest do sprawdzenia, czy list przewozowy zgodny jest ze stanem faktycznym przesyłki. Listy przewozowe CMR reguluje konwencja CMR.
  4. Konosament – należy nie tylko do grupy listów przewozowych, ale i papierów wartościowych. Wystawiany jest na życzenia nadawcy, a jeden egzemplarz trafia do odbiorcy, dzięki czemu może on odebrać swoją przesyłkę. Można go podzielić ze względu na rodzaj odbiorcy oraz drogę transportu.

Znaczenie listu przewozowego w transporcie – podsumowanie

Listy przewozowe generowane są również przez firmy kurierskie działające na terenie Polski, jak i za granicą, takie jak InPost czy FedEx. W większości przypadków listy muszą zostać wydrukowane i przyklejone na paczkę. Niektóre firmy jednak unowocześniają swoje technologie i pozwalają na wysyłkę paczek bez wydrukowanego przez nadawcę listu, dzięki czemu każdy jest w stanie wysłać paczkę, nawet za granicę.