Wybór odpowiedniego środka transportu w branży TSL przyprawia wielu specjalistów o zawrót głowy. Nieustająca liczba wyliczeń i czasu spędzonego na dobraniu odpowiedniej drogi. Oprócz trzech podstawowych, jakimi są droga lądowa, powietrzna i wodna, każda z nich dzieli się na osobne kategorie. Dziś na tapet weźmiemy transport całopojazdowy. Czym właściwie jest i czy wszystkie firmy transportowe świadczą usługi transportu całopojazdowego?
Organizacja transportu przez firmy to kluczowy element każdej dostawy towarów. Transport całopojazdowy jest transportem FTL (Full Truck Load) inaczej zwanym TIRem. Najprościej mówiąc, jest to transport z pełnym załadunkiem ciężarówki i stanowi jedną z najbardziej popularnych metod transportu. Ważny jest fakt, że zainteresowany płaci za wynajem całej powierzchni ciężarówki, która przewozi towar zakupiony lub sprzedany przez niego. Transport całopojazdowy jest całkowitym przeciwieństwem transportu drobnicowego, w którym zleceniodawca płaci za konkretną przesyłkę, a nie za załadunek całego tira.
W związku z wynajmem całej ciężarówki wszystkie koszty ustalane są indywidualnie, na podstawie ładowności pojazdu. Nie ma znaczenia czy klient wykorzysta całą powierzchnię pojazdu, czy nie i tak zobowiązany jest zapłacić całą należność.
Przewozy całopojazdowe to ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy przewiezienia wymaga większy ładunek. Nie chcąc dzielić się przestrzenią z innymi firmami, wynajmują całą naczepę, aby szybko dostarczyć towar, bez punktów postojowych na rozładunek innych towarów. Również w takim przypadku trasa dobierana jest indywidualnie, dzięki czemu towar może dotrzeć do odbiorcy w błyskawicznym tempie.
Towary wartościowe lub te szybko psujące się również powinny być przewożone transportem całopojazdowym ze względu na czas przejazdu. Czas wykonania zlecenia w takim przypadku jest na wagę złota, więc przewóz drobnicowy nie wchodzi w grę. Usługi transportu całopojazdowego dostępne są w prawie każdym mieście, dzięki czemu ich dostępność na rynku jest ogromna.
Jedną z największych zalet transportu całopojazdowego jest to, że pojazd, który wynajęliśmy na przewóz towarów, jest tylko dla nas. Nie musimy martwić się o wydłużony czas przejazdu związany z postojami lub załadowaniem i rozładowaniem przesyłek. Przewozy całopojazdowe charakteryzują się również mniejszym czasem spędzonym na dopełnianiu formalności, w porównaniu z transportem organizowanym dla kilku lub kilkunastu klientów. Wynajęcie całej naczepy to również możliwość zabezpieczenia towaru plombą, którą można zerwać dopiero w momencie rozładunku i mamy pewność, że towar dojechał bezpiecznie w komplecie.
Cechy transportu całopojazdowego pokazują, że jest to jeden z bardziej opłacalnych środków logistycznych do przewozu większej ilości towarów. Nawet jeśli by nie był to dużej ilości towarów nie przewieziemy niczym innym, jak ogromnymi ciężarówkami lub samochodami dostawczymi. Oczywiście za niewykorzystaną część naczepy również będziemy musieli zapłacić, jednak pozytywy tego typu transportu śmiało zasłaniają tę jedną wadę. Decydując się na transport całopojazdowy, warto przeanalizować oferty kilku firm i sprawdzić, która z nich będzie najbardziej dopasowana do naszych oczekiwań oraz dzięki której nasz transport dojedzie najszybciej.