Transport drogowy jest jednym z najpopularniejszych i najważniejszych sposobów przemieszczania towarów na całym świecie. Jednakże, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na szybkie i efektywne dostawy, pojawiają się również wyzwania związane z prawidłowym zabezpieczeniem ładunku. Niewłaściwe zabezpieczenie towaru może prowadzić do różnego rodzaju zagrożeń, takich jak uszkodzenia, straty lub nawet wypadki drogowe. Dlatego też istotne jest, aby przestrzegać odpowiednich procedur i wytycznych dotyczących zabezpieczania ładunku w transporcie drogowym. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty i techniki, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność transportu drogowego.
Z idealną sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy ładunek w całości zapełnia przestrzeń ładunkową. Przede wszystkim mamy pewność, że w trakcie transportu nie będzie on się przemieszczał po podłożu i bezpiecznie dotrze na miejsce. Co, jeśli miejsca jeszcze jest sporo, a za zabezpieczenie ładunku odpowiada nadawca i nie chcemy być narażeni na straty? W takim wypadku należy poszukać rozwiązania, które pozwoli na unieruchomienie ładunku przy jednoczesnym zabezpieczeniu go przed uszkodzeniami. W takiej sytuacji przydać się mogą dodatkowe elementy, które będą trzymać przesyłkę z każdej strony i uniemożliwiać jej uszkodzenie się.
Jednym ze sposobów są belki rozporowe, które odsuwają towar od ścian naczepy oraz od siebie, nie dopuszczając tym samym do uderzeń ładunków. Do dyspozycji są również pasy transportowe, które zabezpieczają ciężkie towary o nieregularnych kształtach. Aby działały, muszą być dobrane do towaru pod względem jego wagi. Odciągi łańcuchowe to również świetny sposób, jednak należy pamiętać, że dedykowany on jest dla ciężkich i dużych ładunków, których nie uszkodzi. Unieruchamia się nimi towar i dzięki temu jest on bezpieczny podczas przewożenia.
Ryglowanie to technika, która nie wymaga specjalnych technologii. Wewnątrz przestrzeni ładunkowej rygluje się towar, jednak musi być on odpowiednio sztywny, aby ta metoda zadziałała. Zabezpieczyć towar można również za pomocą poduszek powietrznych, które wkłada się pomiędzy towary. Zapobiegają one ocieraniu się ładunku o siebie i chronią przed uszkodzeniami.
Odpowiedzialność za zabezpieczenie ładunku do transportu określona jest w Konwencji CRM. Każde Państwo podpisuje ją osobno, a jej założenia odnoszą się nie tylko do zabezpieczenia ładunku. Określa ona cały transport drogowy, a w tym reguluje kwestie terminowości, kontroli oraz dokumentacji. W świetle jej przepisów, za jakiekolwiek uszkodzenia transportowe, przewoźnik może spodziewać się kar umownych, które rozstały zapisane w porozumieniu lub nie. To przewoźnik w dużej mierze odpowiada za zabezpieczenie towaru, ponieważ wpływa to nie tylko na straty, ale i na bezpieczeństwo kierowcy. To jeden z niewielu powodów, dla których warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku do transportu.