05.06.2023

Jakie są najważniejsze cechy dobrego kierowcy zawodowego?

Kierowca zawodowy to taki, który w pracy jeździ autem. Nie do końca… Kierowca zawodowy to ten, który albo zajmuje się przewozem osób lub rzeczy pojazdami, na które wymagane są uprawienia tak zwane „zawodowe”. Zaliczają się do nich wszystkie kategorie prawa jazdy powyżej C, włącznie. Czy oznacza to, że nie możemy nazwać osoby, która jeździ 9-osobowym busem, inaczej vanem, kierowcą zawodowym? Możemy, ponieważ taki transport opiera się często na zarobkowym przewozie ludzi, co oznacza, że bez problemu możemy takiego kierowcę nazwać zawodowym. To określenie nie dotyczy kierowców jeżdżących osobówkami i nie dotyczą ich przepisy Ustawy o Transporcie Drogowym.

Dobry kierowca zawodowy – charakterystyka

Pierwszą cechą dobrego kierowcy jest umiejętność zapanowania nad sytuacją. Taka osoba nie tylko czuje się pewnie za kierownicą, ale jej ruchy zawsze są przemyślane i łagodne. Kierowca taki zwraca również uwagę na przepisy drogowe i zapewnia bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i innym kierującym na drodze. Maksymalne skupienie na drodze pozwoli na uniknięcie kolizji i wypadków, a co za tym idzie, nie narazi pasażerów, ani innych uczestników ruchu na uszczerbek na zdrowiu. Dobry kierowca zawodowy całą swoją uwagę skupia na drodze oraz otoczeniu, nie rozpraszając się na przykład telefonem komórkowym, którego używanie podczas jazdy jest zabronione. Kiepskie warunki pogodowe nie oznaczają brawury i pokazania swoich umiejętności, ale dostosowanie jazdy do panującej pogody. Umiejętność redukcji prędkości oraz utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów to ważne cechy kierowcy zawodowego.

Dobrzy kierowcy mają przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo pasażerów oraz towarów, które przewozi. Jego głównym celem jest dowiezienie każdego transportu na miejsce, bez żadnego uszczerbku. Dlatego właśnie cechy kierowcy zawodowego opiewają wokół roztropności, poczucia odpowiedzialności oraz rozważności podczas wykonywania zawodu. Ważny jest również odpowiedni kontakt z każdym z pasażerów oraz zleceniodawców. Wiele się słyszy o niemiłych kierowcach autobusów, którzy swoim zachowaniem nie zachęcają do podróżowania publicznym transportem. Ceniące się firmy transportowe nie pozwolą na takie traktowanie klientów, dlatego warto być również komunikatywnym.

Cechy, umiejętności i kompetencje dobrego kierowcy zawodowego – podsumowanie

Odpowiednia kategoria prawa jazdy to nie wszystko. Oprócz prawa jazdy i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów ważne jest, aby kierowca zawodowy był odpowiedzialny, skupiony i zawsze uważał na drodze. Kierowcy zawodowi muszą być również elastyczni, ponieważ ich trasy mogą się zmieniać bardzo często, a podczas jazdy muszą dopasować się do obowiązujących rozkładów jazdy.  Muszą oni również wiedzieć, jak dobrze zaplanować swoją trasę, aby dotrzeć na czas i uniknąć korków drogowych. Kierowcy zawodowi powinni być również wytrzymali, ponieważ niekiedy trasy mogą być bardzo długie i męczące. Aby stać się dobrym kierowcą zawodowym, należy posiadać nie tylko prawo jazdy, ale również wiele innych cech, umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do bezpiecznego i skutecznego prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach drogowych.