Aby transport ziemny, lądowy czy wodny mógł funkcjonować, musi on spełniać wyznaczone normy. Niektóre grupy towarów wymagają specyficznych warunków transportowych. Należą do tej grupy towary, w przypadku których temperatura może wpłynąć na ich stan oraz spowodować, że ich właściwości ulegną całkowitej zmianie. W tym celu stosuje się transport w temperaturze kontrolowanej, który zabezpiecza wszystkie towary przed niechcianymi skutkami wysokich i niskich temperatur. Warto zwrócić uwagę, że nawet ta sama grupa, czyli żywność nie będzie mogła być przewożona razem, ponieważ mogą one wymagać dwóch różnych temperatur, jak na przykład świeże mięso i mrożone.
Jakiekolwiek wahania temperatur mogą mieć ogromny wpływ na parametry towarów, które są przewożone, zwłaszcza gdy utrzymują się zbyt długo. Ten rodzaj transportu zapewnia specyficznym towarom odpowiednie warunki i zachowanie najwyższych standardów przechowywania. Sama temperatura jednak często nie wystarczy. Od kierowców wymaga się specjalnych kwalifikacji, które pozwalają na posiadanie wiedzy dotyczącej przewożenia towarów w kontrolowanej temperaturze. Oprócz tego powinni oni znać działanie agregatów chłodniczych oraz obowiązujące normy i umieć się do nich stosować. Wszystkie najważniejsze kwestie i regulacje dotyczące przewozu szybko psującej się żywności zawarte są w ustawie o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 maja 1996 r. oraz w ustawie o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
W temperaturze kontrolowanej powinny być przewożone towary, które pod wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury mogą zmienić całkowicie swoje właściwości. Do tych towarów należy, na przykład żywność, w przypadku której zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zepsucia się i tym samym sprawić, że towar będzie bezwartościowy. W kontrolowanej temperaturze powinny być również przewożone artykuły farmaceutyczne, które przez zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę mogą stracić swoje właściwości zdrowotne. Temperatura kontrolowana w transporcie dotyczy również branży kosmetycznej, chemicznej, artykułów budowlanych oraz sprzętów elektronicznych.
Zachowanie kontrolowanej temperatury to jedno z najtrudniejszych zadań pod względem organizacyjnym. Poza przymusem zastosowania odpowiedniej temperatury, która musi być na bieżąco kontrolowana, należy również ustalić jak najkrótszą trasę oraz wyeliminować zbędne postoje. Wnętrze przestrzeni transportowej w pojeździe powinno być również odpowiednio przygotowane pod taki transport. Przede wszystkim należy je wyczyścić i pozbyć się zapachów, które również mogą wpłynąć na jakość towarów. Najczęściej temperatura oraz wszystkie inne warunki, w jakich dany towar powinien być przewożony, określa producent lub osoba, od której towary są zabierane. Całą organizacją takiego transportu w temperaturze kontrolowanej powinni zająć się specjaliści, ponieważ to właśnie od nich będzie zależeć, w jakim stanie zostaną te towary dowiezione.