21.02.2023

Transport krajowy a międzynarodowy – jakie są najważniejsze różnice?

Transport dzieli się na wiele kategorii, w których wykorzystywane są różne środki transportu. Mówiąc o transporcie samochodowym mamy często na myśli przewóz towarów ogromnymi ciężarówkami lub przewóz osób. W transporcie wykorzystuje się nie tylko różne rodzaje aut od osobowych po ciężarowe, ale i przewozi się różne towary czy nawet ludzi. Zdecydowana większość firm transportowych działa na terenie kraju, zdarzają się jednak i tacy, którzy decydują się na transport  międzynarodowy i wyjeżdżają poza granicę polski. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku logistyka transportu spełnią bardzo ważną funkcję i również dzieli się na wewnętrzną krajową i międzynarodową.

Co to jest transport krajowy?

Transport krajowy jak sama nazwa mówi, miejsce ma w obrębie danego kraju. Wszystkie trasy wybierane są tak, aby w żaden sposób kierowca nie musiał przekraczać granicy Polski. Jest to ważne, ponieważ transport międzynarodowy rządzi się nieco innymi prawami niż wewnętrzny krajowy. Ważne jest, aby w jak najkrótszym czasie dotrzeć do danego miejsca, dlatego równie istotny jest dobór trasy.

Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące samochodów transportowych, zwłaszcza tych, których masa przekracza 12 ton. W okresie wakacyjnym należy pamiętać, że niedozwolony jest transport towarów w piątki od godziny 18 do 22, w soboty między 8 a 14 oraz w niedziele od 8 do 22. Wyjątkiem tej sytuacji jest transport zwierząt, ludzi, cysterny, szybko psujących się towarów oraz pojazdy uczestniczące w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

Podatek VAT w transporcie krajowym wynosi wedle ustawy 23%. Transport krajowy podlega opodatkowaniu w państwie, w którym świadczone są usługi. Jeśli transport odbywa się na terytorium krajów członkowskich Unii i przedsiębiorstwo założone jest na terenie Polski, to podlega opodatkowaniu w Polsce. Jeśli jednak przewozi towary na trasie Polska – Włochy, ale działalność założona jest we Włoszech, to tam odprowadza podatki.

Na czym polega transport międzynarodowy?

Transport międzynarodowy to inaczej transport ciężki, dzięki któremu możliwe jest transportowanie towarów z miejsca załadunku, które znajduje się na terytorium kraju Unii Europejskiej do kraju poza obszarem Unii. Art. 83 ust.3 pkt 1 Ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że transportem międzynarodowym nazywa się również odwrotną sytuację, w której to transport idzie z kraju spoza Unii do kraju członkowskiego oraz kiedy to przewóz towarów odbywa się pomiędzy dwoma, odrębnymi od Unii krajami, jednak jego trasa wiedzie przez kraj członkowski.

Istnieje również coś takiego jak transport wewnątrz wspólnotowy. Art. 9 ust.1 przekazuje nam, że z transportem wewnątrz wspólnotowym mamy do czynienia, kiedy to transport odbywa się z jednego państwa członkowskiego, do drugiego, również należącego do Unii Europejskiej.

Warty uwagi jest również fakt, że podatek VAT na towary i usługi wynosi 0%. Dotyczy on zarówno przedsiębiorców zajmujących się transportem międzynarodowym, jak i tymi, którzy obsługują transport wewnątrzwspólnotowy.

Transport krajowy i międzynarodowe – porównanie

Transport międzynarodowy i krajowy znacząco różnią się od siebie, zwłaszcza pod względem zasięgu. Transport krajowy dotyczy tylko jednego konkretnego kraju. To właśnie transport międzynarodowy powoduje, że mamy dostęp do wielu towarów, które nie są dostępne w Polsce, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich sami wyprodukować czy wyhodować.