Przewóz towarów niebezpiecznych to inaczej transport ADR, który jest przewozem drogowym w Europie. Sam skrót wziął się od konwencji francuskiej, która dotyczy drogowego transportu materiałów i ładunków niebezpiecznych. Polska, umowę tę podpisała w 1975 roku i od tego czasu ma obowiązek stosowania się do jej wytycznych. Co to oznacza dla transportu? Nic innego, jak to, że wszystkie towary niebezpieczne, które przewożone są z jednego punktu do drugiego, muszą być odpowiednio oznaczone i podpisane.
Towary niebezpieczne, czyli DG (j.ang. Dangerous Good) to wszystkie materiały, które podczas transportu tworzą jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka i mienia lub dla środowiska. Towary niebezpieczne to nie tylko te, które wychodzą wprost z fabryk. Do niebezpiecznych odpadów możemy zaliczyć towary życia codziennego jak baterie, wybielacze, magnesy, kleje i różnego rodzaju aerozole. Towary niebezpieczne są jednak dzielone na klasy i to w dużej mierze od nich zależy, jak będzie traktowany dany towar. Wyróżnić możemy:
Transport towarów niebezpiecznych powinien przebiegać całkowicie z przepisami Kodeksu drogowego oraz zdrowym rozsądkiem. Należy również określić warunki panujące na drodze i dostosować prędkość oraz trasę. Narażenie ładunku na wstrząsy spowodowane złym stanem nawierzchni lub zbyt dużą prędkością jazdy mogą uszkodzić ładunek i spowodować zagrożenie. Przewóz towarów niebezpiecznych może odbywać się w sztukach przesyłki, luzem lub w cysternach. Te pierwsze mogą być załadowane do pojazdów lub kontenerów krytych, chronionych opończą lub odkrytych.
Przewożenie towarów luzem powinno się odbywać tylko na podstawie przepisów zawartych w umowie ADR. Warunkiem takiego zapisu jest spełnienie wszelkich norm oraz zastosowanie środków, które zapobiegną przedostaniu się towaru na zewnątrz pojazdu lub kontenera. Towar przewożony w cysternach to materiały ciekłe, granulaty lub niektóre sproszkowane rzeczy.
Przewóz materiałów niebezpiecznych to bardzo odpowiedzialne zadanie. Towary niebezpieczne często rozpoznaje się po piktogramach, które narysowane są na opakowaniu. Piktogramy przypominają romb i ostrzegają, w jaki sposób dany towar może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Znajdą się między innymi materiały niepalne (zielony), łatwopalne (czerwony) lub wybuchowe (pomarańczowy) oraz takie, które mogą być niebezpieczne po zetknięciu z wodą (niebieski).