Transport zwierząt regulowany jest prawnie ze względu na duży stres i wiele innych czynników, które znacząco wpływają na obniżenie samopoczucia tych żywych stworzeń. W Polsce, jak i w całej Europie, zdecydowana większość transportów dotyczy zwierząt rzeźnych, a cała reszta to zwierzęta hodowlane w celu rekreacji i sportu. W celu zapewnienia odpowiednich warunków transportowych dla wszystkich stworzeń powstały licencje na przewóz zwierząt, dzięki którym Główny Inspektor Weterynarii ma pewność, że żadne prawa zwierząt nie są łamane.
Każda firma transportowa, która planuje rozszerzyć swoją działalność o przewóz zwierzyny powinna postarać się o odpowiednie licencje na przewóz zwierząt. Wydaje je nie kto inny jak powiatowy lekarz weterynarii. Zanim jednak takie zaświadczenie wypisze, zobowiązany jest dokonać odpowiedniej kontroli, która wykaże między innymi czy przedsiębiorca nie był karany za naruszenie przepisów dotyczących ochrony żywych organizmów. Oceniane są również pojazdy, którymi zwierzęta są przewożone i zaświadczenie o dopuszczeniu można otrzymać na każdy pojazd maksymalnie na 1 rok. Oceniane są również procedury działania w nagłych wypadkach, takich jak pożary, stłuczki czy konieczność zmiany pojazdu w trakcie przewożenia. Pełne zaświadczenie dla przedsiębiorstwa wydawane jest na 5 lat i należy je po tym czasie przedłużyć, aby transport zwierząt był dalej możliwy.
Kierowca, według prawa, potrzebuje specjalnej licencji osobowej. Licencje na przewóz zwierząt wydaje weterynarz powiatowy. W związku z tym, że kierowca podczas trwania całego transportu staje się opiekunem żywych istot, musi mieć wiedzę o tym, jak w odpowiedni sposób zadbać o przewożone zwierzęta. Stres, niewłaściwa temperatura, nieodpowiednia technika jazdy i wiele innych czynników, które mają wpływ na samopoczucie zwierzyny, a co za tym idzie, na jakość mięsa. Po odbytym kursie kierowca ma obowiązek podejść do egzaminu i dopiero zaliczenie go zezwala kierowcy na transport zwierząt. Najważniejsze kwestie dotyczą załadunku oraz rozładunku żywych stworzeń, odpowiednie ich umiejscowienie, a także zachowanie zasad oraz techniki jazdy w celu zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków podczas jazdy.
Pojazdy, którymi odbywa się transport zwierząt, również powinny mieć odpowiednie licencje na przewóz zwierząt, a właściwie być odpowiednio zbudowane. Nadwozie powinno być wytrzymałe, skonstruowane z kształtowników stalowych i mieć ręcznie sterowany system zabezpieczający przed otwarciem naczepy i ucieczką zwierzyny. Dach powinien podnosić się o minimum 40 cm, a trap tylnej części nadwozia powinien mieć zamontowane bariery boczne o wysokości 800 cm oraz drzwi. Wszystkie te przepisy wynikają z rozporządzania Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2003 r. Określa ono również, w jakich warunkach powinien odbywać się transport, jaka może być jego maksymalna odległość oraz zasady dotyczące przerw podczas jazdy. Przestrzeń, w której znajdują się zwierzęta, powinna być podzielona na sekcje tak, aby zwierzęta były równomiernie, co do ciężaru, rozstawione po samochodzie. Ściany dzielące sekcje powinny być ruchome i mieć wewnętrzny układ drzwi. Oprócz tego podwozie powinno być tak zbudowane, aby umożliwiało wyciek wszystkich zanieczyszczeń poza pojazd.